Kıyı İstanbul , Alkent Yaşam Dergisi'nde

Alkent Yaiam Dergisi, Kıyı İstanbul projesine geniş yer ayırdı. Kurumsal İletişim Müdürümüz Başak Ciritli Doğan ile yapılan röportaj şöyle:

Deniz, daha çok deniz, daha çok deniz

Büyükçekmece sahilinde yapımı devam eden Kıyı İstanbul projesinin tamamlanmasına sayılı günler kaldı. Milyonlarca dolarlık bir yatırımla binlerce kişilik istihdam sağlayacak bu projenin iddiası denizle bütünleşik bir yaşam stilini İstanbul’a armağan etmek ve İstanbulluları denizle kucaklaştırmak…

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin, içinden deniz geçen şehri İstanbul’da yaşam ile denizin entegrasyonu Avrupa’daki birçok deniz kentinden maalesef daha kötü durumda… Boğaz’ının güzelliği dillere destan İstanbul, yaşam tarzını denizle entegre edemeyecek kadar hızlı büyüyüp ekonomik anlamda katma değer yaratırken denizden ne kadar uzaklaşmış… Bunun çeşitli ekonomik, sosyolojik açıklamaları elbette var ancak yazımızın konusu bunlar değil, bundan sonrası için denize doğru atılacak adımlar. Bu adımların en önemlisi temeli atıldığından beri deniz tutkunları tarafından heyecan ve merakla beklenen Kıyı İstanbul. Projenin tamamlanmak üzere olması nedeniyle hem çalışmaları yerinde görmek hem de Kurumsal İletişim Müdürü Başak Ciritli Doğan’dan bilgi almak için Alkent YAŞAM olarak Kıyı İstanbul’u ziyaret ettik.

Kıyı İstanbul’un temeli, Temmuz 2018’de atıldı. Çok hızlı bir şekilde tamamlanıp 2019’un son çeyreğinde açılacak. Bu arada projenin 2015’den beri devam eden çok detaylı bir hazırlık süreci olmuş. Bunun nedeni de doğaya ve tarihe saygılı bir çalışma yapılması için hazırlık aşamalarının uzun sürmesi… Tüm çalışmalar, izinler ve planlamalar tamamlanınca startı verilmiş ve artık bitmesine sayılı günler kalmış. Yeditepe İnşaat tarafından yürütülen Kıyı İstanbul projesi, 80 bin metrekaresi kiralanabilir toplam 250 bin metrekarelik alan üzerinde çarşıdan otele, rezidanstan marina ve plaja kadar bütünleşik bir yaşam tarzı sunacak.

AVRUPANIN EN BÜYÜK İKİNCİ MARİNASI

Burada deniz tutkunları için çok heyecan verici olansa Avrupa’nın en büyük ikinci marinasının açılacak olması. 200 ve 75 tonluk travel lifti, çekek alanıyla Avrupa yakasındaki tekne sahiplerini fazlasıyla memnun edecek hizmetleri olacak. 600 yat kapasiteli bu marinanın iddiasını şöyle anlatıyor Kurumsal İletişim Müdürü Başak Ciritli Doğan: “Akaryakıt istasyonu, market gibi yat sahiplerinin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek çarşı bölümünde ücretsiz otopark imkânının yanı sıra 20 kadar marina temalı dükkân da bulunacaktır. İstanbul’un en büyük eksiği denizcilik kültürüne sahip bir marina olmaması. Bünyemizde bulunan iki yat kulübü, iki adet yarı olimpik yüzme havuzu, su sporları, rüzgâr sörfü, yelken okulları, optimist, sörf okulu, denizcilik kütüphanesi, denizcilik müzesi, beach clubumızla denizin içinde yer alacağız. Yelken yarışlarının izlenebileceği bir seyir terasının olması spor turizmine de katkı sağlayacaktır.”

ÇOCUKLARIMIZA DENİZ SEVGİSİ KAZANDIRALIM

Kıyı İstanbul, sadece bölgesini değil İstanbul’un her semtinden ve dünyadan ziyaretçileri olmasını hedefliyor, bu nedenle buraya deniz ulaşımı için İDO İskelesi de konulmuş. Zaten amacı denizi ulaşımıyla, sporuyla, yaşam tarzıyla hayatımıza sokmak olan projenin misyonunu şu sözlerle anlatıyor Ciritli Doğan: “Beklentimiz deniz, daha çok deniz, daha çok deniz… Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde daha çok deniz ulaşımını, daha çok deniz yolunu kullanalım. Daha çok deniz sporlarıyla uğraşalım. Çocuklarımıza küçük yaşta yüzme öğretip optimist kurslarına başlatalım. Geleceğimiz olan çocuklarımız ve tecrübeli yatçı dostlarımızla iş birliği içinde olup denizci kültürünü kurmak ve geleceğe aktarımını sağlamayı misyonumuz. Bu güzel denizlerle çevrili ülkemizin çocuklarını deniz ve ilgili spor dallarında dünyada görmek istiyoruz.”

MAVİ YEŞİL BİR SAHİL KASABASI

Büyükçekmece’deki villa tipi, az katlı, bahçeli evlerin arasından görünecek Kıyı İstanbul, bu siluetle çok uyumlu planlanmış. Tamamen mavi ve yeşilin ağırlıkta olduğu sahil kasabası havasına sahip. Bulunduğu mekana duyduğu mimari saygıyı proje alanını gezerken gözlemleyebiliyorsunuz. Iresi International CEO’su Ulrich Pelz ile Kıyı İstanbul’un mimarı Baran Uyan’ın iki yıllık araştırması sonucu şekillenen Kıyı İstanbul’un mimari mesajı da kültürel bir katkı kaygısıyla hazırlanmış ve çok iddialı. Yedi ünlü Avrupa şehrinin adını taşıyan ve bu şehirlerin tüm dünya tarafından bilinen sembolik yapılarını da içinde bulunduran yedi cadde ile yedi meydan planlanmış. Burası bir çeşit açık hava müzesi. Bu müzede, Budapeşte, Milano, Berlin, Amsterdam, Paris, Londra ve Viyana olmak üzere Avrupa’nın 7 önemli şehri ile İslam kültürünü yansıtan Saraybosna simgesel olarak bir araya getirilmiş ve 37 önemli mimari detay ile lokal atmosfer canlandırılarak, kelimenin tam anlamı ile ‘MiniEurope’ yaratılmış. Buna ek olarak Türkiye’den de Sirkeci Garı’nı inşa edip içine de deniz kütüphanesi ve yat kulübü yerleştirilmiş…
Gerçeğine uygun olarak inşa edilen yapıların üzerinde tarihi açıklamalar yer alıyor, böylece ziyaretçiler için kültürel bir kaynak oluşturulmuş. Aynı zamanda akıllı telefon aplikasyonları ve öğrenciler için düzenlenecek olan hafta sonu turlarıyla projenin kültürel katkısını artırılması planlanıyor.

KUTU

RAKAMLARLA KIYI İSTANBUL

*Marina 600 yat kapasiteli.
*Projede, 152 odalı otel, 58 dubleks daireden meydana gelen rezidans, 2 bin kişilik kongre merkezi, bin kişi kapasiteli Private Gentleman Club ve Plaj, 500 kişilik Marina Club bulunuyor.
*Ofis alanları toplam 10 bin metrekare.
* Türkiye’nin tamamen su üstüne inşa edilmiş ilk oteli burada.
* Denize 1,2 milyon ton taş dökülerek zemini tamamlandı.
*4 bin kişiye istihdam sağlayacak ve bölgenin ekonomisine ciddi katkıda bulunacak.

 

 

Share on print
Print
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
1
Yardım ister misiniz?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim... ?