Sirkeci Garı

bu KIYI'da

Sirkeci Garı

II. Abdülhamid döneminde İstanbul Avrupa Yakası’na inşa edilen Sirkeci Garı da Kıyı İstanbul’da yerini aldı.

Projenin orta rıhtımına kurulan Sirkeci Garı’nın içince deniz kütüphanesi ve yat kulübü yer alacak.
New York Yat Külübünün şubesi niteliğindeki, kulübe üyelik, referans sistemi ile gerçekleştirilecek. Orta rıhtıma kurulan Sirkeci Garı’nın yanında bir de yüzme havuzu bulunacak.

KIYI'dan Tarihçe

İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Gar’ı 03 Kasım 1890’da hizmete açıldı. Şark mimarisi konusunda incelemeler yapmak için İstanbul’a gelen Alman mimar ve mühendis A.Jasmun Sultan II.Abdülhamit zamanında sarayın danışman mimarı sıfatını aldı. Jasmund gar binasının projesi hazırken özellikle Doğu ile Batı’nın birleştiği nokta fikrine yoğunlaştı. Sivri kemerli pencereler, ortaya ise Selçuklu dönemi taş kapılarını anımsatan geniş bir giriş kapısı yaptı.

Binanın üzerinde durduğu temel granit, bina dışı kaplama mermerleri, Marsilya Arden’den getirilmiş taşlarla yapıldı. Bekleme salonlarına, Avusturya’dan getirilmiş büyük çini sobalar konuldu. Binanın aydınlatılması ise çeşitli yerlere konulan 300 havagazı feneriyle sağlandı.

Orta girişin iki yanında saat kulesi, üç büyük lokanta, ayrıca binanın arkasında geniş bir bira bahçesi ve açık hava lokantası bulunmaktaydı.

1
Yardım ister misiniz?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim... ?